Valides lapsele raamatut, võib tunduda, et tuleks kaaluda tuhandeid olulisi aspekte. Kuid neist üks olulisemaid jääb tihti tähelepanuta – just sinu lapsele meelepärase raamatu leidmine.

Uudistades raamatupoes või raamatukogus on näha tuhandeid erinevate pealkirjade ning kaantega raamatuid. Kuigi raamatute teemad võivad omavahel sarnaneda, on siiski igaüks neist omal moel ainulaadne. Aga kuidas valida see õige raamat? Kuidas teha kindlaks, et lugu vastukaja leiab?

Kuidas veenduda, et see on vanusetasemele sobiv ja laps tõesti tahab seda lugeda?

Meil on mõned head näpunäited, kuidas tagada, et Sinu lapsel oleks raamatuid lugedes põnev ja nad õpiksid lugemist armastama!

  1. Uurige, mida lapsele meeldib teha ja kasuta seda inspiratsioonina. Näiteks, kui laps armastab jalgpalli mängida, otsige raamatuid jalgpalli või sporditähtede kohta.
  2. Veendu, et nad saaksid sõnu hõlpsasti lugeda, kasutades suuri kirjasuurusi või kontrastseid värve (nt must valgel).
    Näiteks mitmed Felistella fantaasiarikkad raamatud on kirjutatud suures kirjas ja trükitähtedega, näiteks muinasjutud. Sel moel on lapsel raamatuid lihtsam lugeda„Inetu pardipoeg“.
  3. Kasutage riime ja laule, et aidata neil uusi sõnu õppida, kuid ärge sundige neid pähe õppima – see muudab lugemise tööks!
  4. Valige raamatud, milles on tegelased, kellega lapsed saavad suhestuda. Nii nagu täiskasvanutele ei meeldi täiesti tundmatud asjad, ei meeldi ka lastele lood tegelastest või tegevuspaikadest, millest nad varem kuulnud pole. Kui teil on kodus kass, vali raamat, kui kass mängib loos olulist rolli.
  5. Küsi nõu lapse õpetajalt või raamatukogu töötajalt. Kindlasti oskavad nad soovitada eakohalisi raamatuid, mida ka teised lapsed armastavad.
  6. Usalda oma last ning lapse arvamust. Kaasa laps otsustusprotsessi ning lase tal valida raamat, mida ta tahaks lugeda.
  7. Leia eakohane raamat. Raamat ei tohiks olla liiga lihtne ega ka liiga keeruline. Eelkõige lähtu oma laste oskustest ja võimekusest.

Kui leidsid sobiva raamatu, ära unusta arutleda raamatu üle koos lapsega ning küsida tema arvamust.