Muinasjutud on enamat kui lihtsalt jutustused värviliste raamatukaante vahel. Need on lapsepõlve oluliseks osaks, aidates arendada laste kujutlusvõimet, sõnavara ja õpetades mõtlema kriitiliselt.
Muinasjutud moodustavad suure ning üsnagi olulise osa iga lapse ja täiskasvanu haridusteest. Need on viisiks, kuidas antakse põlvest põlve edasi elu tähtsamaid õppetunde, näidates, kuidas saavutada just seda, mida päriselt soovid, tegemata haiget endale ja teistele!
Siiski ei pruugi kõik alati mäletada kõiki kasulikke õppetunde, mida muinasjutud väiksena õpetasid. Just seepärast koostasime nimekirja kõige olulisematest tarkuseteradest, et saaksite need uuesti meelde tuletada ja ellu kaasa võtta.
- Tõde tuleb alati välja!
Aladdini ainus soov oli võita sultani tütre süda. Teades, et naisega abiellumiseks peab ta saama printsiks, soovis ta džinnilt suursugust rikkust. Vaatamata tema parimatele pingutustele tuli Aladdini vale päevavalgele. Valetamine võib olla lihtne, kuid alati ilmneb lõpuks tõde.
- Ära hinda inimest tema välimuse järgi.
Oleme kõik kuulnud fraasi: “Ära hinda raamatut selle kaane järgi”. Seda illustreerivad kõige paremini lood “Lumivalgeke” või “Kaunitar ja Koletis”. Asjad ei ole alati sellised, nagu paistavad – inimesed, kes näivad kahjutud, võivad olla pahatahtlikud võõrasemad, ja need, kes näivad ohtlikud, võivad olla suure südamega printsid. Pidage meeles, et kõik, mis sädeleb, pole kuld!
- Proovi iga päev midagi uut!
Seda uskumust võib leida mitmetest erinevatest lugudest. Selle võtmeks on julgus sukelduda millessegi uude, isegi kui on oht ebaõnnestumiseks. Täiskasvanuna jätavad meist paljud proovimata põnevaid väljakutseid, sest tihtilugu toob uus kaasa ka ebaõnnestumise. Julgus proovida annab võimaluse kogeda seda, mida elul on pakkuda, ja aitab paljastada enda varjatud kired ja anded.
- Lihtne viis ei ole alati parim viis
Kas mäletate “Kolme Põrsakest”? See lugu näitas, et kui olla kannatlik, planeerida ja töötada piisavalt kõvasti, on ka tulemus magusam. Muidugi ehitasid esimesed kaks siga ehitisi, mida võiks nimetada kodudeks, kuid nende vähese pingutuse tulemusel valminud maja jäi nõrgaks hundi rünnakutel. Hädaohust päästis vaid põrsake, kes nägi vaeva ja oli valmis pingutama.
- Liigne ahnus toob probleeme.
Mäletate Grimmi lugu kalamehest, kes püüdis võlukala? Ta otsustas maagilise kala tagasi vette lasta – kuid see otsus ei sobinud kaluri naisele. Ta nõudis, et ta pöörduks tagasi kala juurde, soovides üha suuremat rikkust ja võimu. Mees anus oma naist, et ta oleks rahul sellega, mis neil on, kuid naine ei jätnud järele. Lõpuks võtab maagiline lest ära kõik rikkuse ja võimu, mille kalurile ja tema naisele andis, jättes nad samasse olekusse, kust nad alustasid.
Tuleta meelde ka teisi vahvaid muinasjutte!